Drewno

Czy można wymienić piec na drewno na piec gazowy, nie dobudowując komina?

Budownictwo Informacje Kominy - Systemy

Bardzo wiele osób, które na co dzień eksploatują w swoich budynkach piece na drzewo lub węgiel, decydują się na przejście na piece gazowe. Zdecydowanie eksploatacja takiego pieca jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie trzeba martwić się o ciągłe podkładanie i rozpalanie, a cały proces eksploatacji jest bardzo zautomatyzowany. Jest to niewątpliwie wygodne, a także rozsądne ekonomicznie, jednak nie zawsze inwestycja sprowadza się jedynie do zmiany pieca. Trzeba także wykorzystać systemy kominowe na gaz, które są podstawą do tego, by móc bezpiecznie odprowadzać spaliny z pieca gazowego. Dotyczy to zarówno budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych oraz przemysłowych. W takich często wykorzystuje się wysokie kominy, takie jak komin systemowy 15m. Pozostaje pytanie, czy zawsze trzeba wymieniać komin.

Komin na gaz, czy komin na drzewo?

Kominy na gaz różnią się od kominów na drzewo. O ile różnica w konstrukcji jest niezauważalna, to zdecydowanie różni się wkład do komina. Piece na gaz wydzielają spaliny, które są w stanie bardzo szybko spowodować korozję pustaków, a także spoiwa, z którego korzystało się, murując komin. Dlatego też, kominy na gaz wyposaża się we wkłady ze stali kwasoodpornej, która jest w stanie wytrzymać tego rodzaju spaliny. Zamiana pieca jest więc niewystarczająca, jeśli nie posiada się takiego wkładu w kominie. Często jednak można wykorzystać istniejący szacht kominowy, nawet jeśli to kominy 15m. Wystarczy skorzystać z rozwiązania systemowego.

Jak wykorzystać gotowe systemy kominowe w starym kominie?

Adaptując komin na drzewo do pieca gazowego, wprowadza się rury kwasoodporne będące wkładem kominowym od góry. Jest to możliwe, jeśli przekrój komina jest odpowiednio duży. To jest warunek, który musi zostać spełniony, by nie było konieczności budowy nowego komina wewnątrz bryły budynku, lub poza nią, bo wiązałoby się z dość kosztownymi pracami budowlanymi. Czasem można jednak tego uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *