Komin Dach

Jak remontuje się stare kominy do pieców gazowych?

Informacje

Po wielu latach eksploatacji budynku przychodzi taki czas, że trzeba przedsięwziąć pewne prace remontowe. Dotyczy to między innymi podstawowych instalacji w budynku, takich jak na przykład system kominowy 15 m. Jeśli dotyczy to pieców na drzewo, często wystarczy jedynie prowadzić regularnie czyszczenie komina. Gdy jednak w budynku funkcjonuje piec gazowy, zazwyczaj dochodzi do konieczności dokonania remontu, zwłaszcza gdy budynek jest już stosunkowo stary. Komin 15m, nie stanowi jednak przeszkody, by można było go wyremontować, o ile jest dobrym stanie.

Jak dochodzi do zniszczenia komina na gaz?

Spaliny wydzielane przez piece na gaz mają zupełnie odmienny skład chemiczny od tych, które są opalane drewnem lub węglem. Niestety w praktyce okazują się one zabójcze dla konstrukcji komina. By móc wiele lat bez problemu eksploatować komin na gaz, trzeba wybudować go z użyciem bardzo solidnych przeznaczonych do tego materiałów. W przeciwnym razie jego trwałość okaże się bardzo krótka. Spaliny z kominów na gaz są degradujące dla większości materiałów budowlanych, przez co trzeba przy nich wykorzystywać odpowiednio dopasowaną ceramikę lub rury kwasoodporne. Gdy stary komin nie nadaje się już do eksploatacji, takie wkład ze stali kwasoodpornej można zdemontować i stopniowo wyciągnąć z komina. Dzięki temu można zamontować tam nowy wkład kominowy, który będzie służył przez kolejne lata. Systemy kominowe 15 m tego typu są powszechnie dostępne, a taki sposób remontów jest wdrażany tak, gdzie kominy są w dobrym stanie.

Kiedy nie będzie się dało wyremontować komina?

Wymiana wkładu nie jest możliwa wtedy, gdy konstrukcja komina nie pozwala na demontaż. Dlatego też warto od razu bazować na kominach systemowych, które są tak projektowane, by ich trwałość była jak najdłuższa, a ponadto ewentualne remonty były możliwe i łatwe do przeprowadzenia, a za czym idzie relatywnie mało kosztowne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *