Wentylacja

Czym jest system wentylacyjny?

Wentylacja

Każdy budynek, w tym budynki jednorodzinne i wielorodzinne oraz przemysłowe i usługowe, muszą być wyposażone w kominy wentylacyjne. W przypadku wysokich budynków może to być na przykład komin systemowy 14.3m lub komin 14.6 m budowany w tradycyjny sposób. Wersje systemowe są jednak o wiele wygodniejsze, gdyż są łatwiejsze w budowie, a także tańsze i solidniejsze. Ponadto można je łatwiej zaadaptować do większości projektów, co znacząco ułatwia cały proces budowy. Kominy wentylacyjne służą do wentylacji. Jest to zjawisko fizyczne, które można określić, jako cyrkulowanie powietrza. W kontekście budynków oznacza wymianę powietrza znajdującego się wewnątrz budynku, ze środowiskiem zewnętrznym.

Po co w budynku wentylacja?

Nawet jeśli budynek jest wysoki, to wentylacja jest w nim niezbędne. Systemy kominowe 14.6 m są przystosowane do wysokich budynków i konstruowania przewodów wentylacyjnych. Sama wentylacja jest niezbędna w każdym budynku użytkowym. Pozwala ona na wymianę powietrza zanieczyszczonego, z przestrzenią na zewnątrz. Dzięki temu wewnątrz budynku zawsze znajduje się świeże powietrze. Ponadto dzięki temu odprowadza się wilgoć. To z kolei powoduje, że w budynku nie pojawiają się grzyby, czy pleśń, a w powietrzu nie czuć charakterystycznej stęchlizny. Taką można z kolei poczuć w tradycyjnych piwnicach, które nie są podłączone do systemu wentylacyjnego. Sama wentylacja jest niezbędna także dlatego, że gdy w pomieszczeniu przebywają osoby lub zwierzęta, zużywają tlen. By nie zrobiło się zbyt duszno, niezbędne jest wymuszenie cyrkulacji powietrza. Bez otworów wentylacyjnych jest to niemożliwe, gdyż powietrze będzie stało w miejscu.

Jak konstruuje się wentylacje w budynkach?

Do budowy przewodów wentylacyjnych wykorzystuje się tradycyjne kominy, lub systemy kominowe. Nie muszą one być budowane z wkładami, które są charakterystyczne dla kominów systemowych, ale jeśli jest taka możliwość, to można bazować tylko na takich wkładach, co daje możliwość niebudowania całego komina. System kominowy skonstruowany z samej rury, w zupełności do tego wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *