Dom Komin

Czy w każdym projekcie można zawrzeć system kominowy zewnętrzny?

Informacje Kominy - Systemy

Każdy, kto budował dom wielorodzinny, wie z jak wieloma procedurami się to wiąże. W Polsce podstawą do wybudowania domu jest posiadanie pozwolenie na budowę zgodnego z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Kominy 13 m są wykorzystywane w budynkach z co najmniej kilkoma kondygnacjami, a takie zazwyczaj buduje się na działkach, które już posiadają plan zagospodarowania przestrzennego. To właśnie on jest podstawą do tego, czy możliwe będzie, by budynek miał system kominowy 13 m umiejscowiony na zewnątrz. Bardzo wiele jest zależne od tego, jak wygląda działka, oraz jakie jest jej bezpośrednie otoczenie. Informacje, takie jak to, gdzie będzie komin, muszą znaleźć się w projekcie, który jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę.

Systemy kominowe 13 m – projekt adaptacyjny

Zazwyczaj budynki buduje się na podstawie ogólnodostępnych projektów. W Polsce jest to jednak za mało, gdyż by uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba też mieć projekt zaadaptowany do konkretnego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest on wykonywany na podstawie dokumentacji z planu, przez architekta, który się w tym specjalizuje. Dostosowuje on projekt ogólny do tego, czego wymaga lokalny plan, a w tym określa między innymi, czy można wykorzystać nieco inny sposób na budowę komina, niż jest w projekcie ogólnym. Zazwyczaj nie ma z tym większego problemu, jednak każda zmiana tego typu musi być naniesiona na projekt i zostać złożona do urzędu, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Samowolna zmiana tak istotnego elementu stanowi złamanie prawa budowlanego, a to z kolei może skutkować nawet koniecznością przeprowadzenia rozbiórki, co z kolei jest bardzo nieopłacalne dla inwestora.

Gdzie można wykorzystać systemy kominowe zewnętrzne?

Systemy kominowe zewnętrzne można zazwyczaj wykorzystać na większości działek, więc nie stanowi to problemu, jednak zawsze trzeba skonsultować to z architektem i nie wprowadzać takich zmian na własną rękę. Ostatecznie będzie to kompletnie nieopłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *