Komin Dach

Ciąg kominowy w wysokich systemach kominowych

Kominy - Systemy

W budynkach wielorodzinnych i komercyjnych, które mają wiele kondygnacji, wykorzystuje się zazwyczaj stosunkowo wysokie kominy. Jest to niezbędne, gdyż według prawa komin musi wystawać poza obrys budynku, więc nie można go umiejscowić tak, by kończył się na przykład w jego połowie. Systemy kominowe 14 m, są często wykorzystywane w takich budynkach. Pozostaje jednak pytanie, czy tak wysoki komin może działać efektywnie bez żadnego wspomagania. Teoretycznie można by wyposażyć system kominowy 14 m w pompę mechaniczną, która sztucznie wymusza i wspomaga cyrkulację powietrza i spalin wewnątrz komina. Ze względu na zjawisko fizyczne, jakim jest efekt kominowy, nie jest to jednak potrzebne.

Komin 14 m – czy da się w tak wysokim kominie osiągnąć cug?

Efekt kominowy to profesjonalna nazwa czegoś, co potocznie nazywa się cugiem. Z takim określeniem spotkał się praktycznie każdy, na przykład podczas rozpalania kominka. W kominku jest to bardzo widoczne, gdyż zanim uzyska się odpowiedni ciąg w przewodzie kominowym, dym zazwyczaj przez chwilę zaczyna się dusić wewnątrz wkładu kominkowego. Po chwili jednak pojawia się cug i cały dym dynamicznie zaczyna unosić się ku górze do wylotu komina. To właśnie efekt kominowy. Jest on zjawiskiem fizycznym, który bazuje na różnicy w gęstości gazu. Cyrkulacja jest warunkowana między innymi temperaturą powietrza znajdującego się w kominie. To ona odpowiada za to, że dym samoistnie unosi się ku górze, a nie cofa się na przykład do wnętrza pieca lub nawet pomieszczenia. Taki efekt zachodzi zarówno w niskich kominach, jak i tych najwyższych.

Cug w wysokim kominie

Odpowiedni ciąg można osiągnąć w kominie dowolnej wysokości, jednak trzeba pamiętać, by był on prawidłowo zbudowany. Jeśli nie będzie prawidłowo ocieplony lub nie będzie miał odpowiedniej konstrukcji, dym może cofać się do wewnątrz, ze względu na zbyt niski efekt kominowy. Prawidłowo wybudowane konstrukcje, takie jak systemy kominowe od profesjonalnych dostawców, nie mają z tym jednak problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *