Budowa

Budowa komina

Informacje Kominy - Systemy

Budowa komina to proces, który trzeba dobrze przemyśleć. Wiąże się to z faktem, że nie każdy komin nadaje się do wdrożenia w każdym projekcie budynku. Decyzję o tym, w jakiej technologii wybudować komina należy podjąć w kontekście tego, czy dopuszcza to projekt budowlany oraz, jaki rodzaj pieca będzie do niego podłączony. Komin systemowy 12.6 m może być zaadaptowany w różnych rodzajach budynków, jednak najpierw trzeba dobrać taki model, który odpowiada rodzajowi spalin. Systemy kominowe 12.6 m dostępne są zazwyczaj w różnych wariantach, przez co można je dobrać dość swobodnie, niezależnie od tego, czy dany piec jest na drzewo, gaz, czy węgiel.

Zagrożenia płynące z doboru nieodpowiedniego komina

Wybierając komin systemowy 13 m, można popełnić błąd, wybierając wariant odpowiedni do pieców opalanych drzewem, podczas gdy w budynku jest piec na gaz. Niestety obydwa rodzaje pieców wydzielają zupełnie inny rodzaj spalin. Kominy na drzewo nie nadają się do spalin mokrych, gdyż ich żrące właściwości są w stanie zniszczyć szacht komina od wewnątrz, co w konsekwencji doprowadzi do zniszczenia całego komina. Jest to bardzo groźne, gdyż grozi między innymi powstaniem niekontrolowanego zapłonu, a także koniecznością rozbiórki komina, co oczywiście jest niezwykle kosztowne.

Jak dobrać komin systemowy do rodzaju spalin?

Każdy producent podaje w specyfikacji technicznej, do jakiego rodzaju spalin dedykowany jest konkretny model komina. Jest to zawsze dokładnie podane w opisie produktu, więc należy to sprawdzić, a następnie sprawdzić powtórnie przed przystąpieniem do budowy, zanim jeszcze rozpocznie się montaż komina systemowego. Obydwa rodzaje kominów mogą się niewiele od siebie różnić, gdyż różnice polegają głównie na rodzaju użytego materiału. Chodzi tu głównie o rodzaj stopu, który stosuje się we wkładach kominowych. Wkłady do pieców na spaliny mokre, muszą być kwasoodporne. Wkłady do pieców opalanych drewnem, nie muszą mieć tej właściwości, by skutecznie służyć przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *